II nabór na kierunek filologia germańska, studia stacjonarne II stopnia
W dniach 8.10.-13.10.2024 w Systemie Internetowej Rekrutacji UAM istnieje możliwość składania wniosków o przyjęcie na kierunek filologia germańska, studia stacjonarne II stopnia. Komplet dokumentów należy złożyć w Systemie Internetowej Rekrutacji w nieprzekraczalnym terminie do 13.10.2024.
Nowa publikacja
Nakładem wydawnictwa Harrassowitz ukazała się monografia prof. Magdaleny Kardach z Zakładu Historii Literatury Niemieckiej zatytułowana Literatur und Kulturpolitik in Ostpreußen in den Jahren 1933–1945. Kulturelle und symbolische Landschaft im Kontext von Zentrum-Peripherie-Beziehungen.
VIII Forum Otwartego Regionalizmu (Ełk, 5.-7.09.2024)
Prof. Jerzy Kałążny z Pracowni Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego wziął udział w VIII Forum Otwartego Regionalizmu zorganizowanym w dniach 5-7 września 2024 przez Muzeum Historyczne w Ełku we współpracy z Fundacją Adenauera oraz Muzeum Michała Kajki w Ogródku.
Odeszła od nas Pani dr Irena Storczyk
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 2 sierpnia 2024 roku odeszła od nas Pani dr Irena Storczyk, filolog, językoznawca, wieloletni pracownik Instytutu Filologii Germańskiej, wspaniały dydaktyk i pedagog.
Projekt MINIATURA na Wydziale Neofilologii UAM
Z satysfakcją informujemy, iż dr Dominika Gortych (Pracownia Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego) otrzymała grant na badania naukowe w konkursie NCN Miniatura 8.
Sympozjum naukowe w Instytucie Zachodnim z udziałem IFG
17 maja 2024 r. w Instytucie Zachodnim odbyło się sympozjum naukowe „Wschód – kierunek czy ocena?" współorganizowane przez Instytut Filologii Germańskiej.
Eine Reise nach Österreich? Eine Österreise!
W ramach zajęć „retoryka praktyczna", prowadzonych przez mgr. Martina Stosika, studenci II roku filologii germańskiej przygotowali kilkunastominutowe filmy, reklamujące kulturalne, turystyczne i kulinarne atrakcje oraz zwyczaje w Austrii.
Finał konkursu na najlepsze prace dyplomowe
W dniu 5 czerwca br. w IFG odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników konkursu na najlepsze prace dyplomowe w roku akademickim 2022/2023.
Warsztaty dla I i II BA z firmą McKinsey
14 maja 2024 r. studentki i studenci I oraz II roku studiów licencjackich wzięli udział w warsztatach z globalną firmą doradztwa strategicznego i operacyjnego McKinsey.
Spotkanie z Simone Trieder
W czwartek, 16.05.2024 r. gościliśmy w naszym Instytucie panią Simone Trieder, niemiecką pisarkę i dziennikarkę radiową, związaną od lat z miastem Halle an der Saale, autorkę m.in. szeregu publikacji regionalistycznych o kraju związkowym Saksonia-Anhalt.
Medal Komisji Edukacji Narodowej dla pracowniczki IFG
Dnia 7 maja br. w Auli Lubrańskiego w Collegium Minus odbyła się uroczystość wręczenia orderów, odznaczeń i medali aktualnym i byłym pracowniczkom i pracownikom UAM. W gronie wyróżnionych Medalem KEN za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli znalazła się pani dr Renata Rybarczyk z Zakładu Dydaktyki Języka Niemieckiego i Studiów Międzykulturowych.
Warsztaty dla III BA z firmą McKinsey (16.04.2024)
16 kwietnia 2024 r. grupa studentów III roku pod opieką dra Michała Stefańskiego wzięła udział w warsztatach na temat komunikacji ustnej w kontekście zawodowym.
Nagroda im. Karla Dedeciusa dla dra Lothara Quinkensteina
Niemiecki Instytut Spraw Polskich przyznał nagrodę im. Karla Dedeciusa za rok 2024 dr. Lotharowi Quinkensteinowi (Laboratorium Praktycznego Nauczania Języka Niemieckiego IFG UAM) i Urszuli Poprawskiej. Oboje zostali uhonorowani za wybitną twórczość translatorską i zaangażowanie w polsko-niemiecki dialog kulturowy.
Workshop "Memoiren, Briefe, Reiseberichte” – uczestnictwo grupy z IFG
W dniach 1-2 lutego 2024 na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie odbył się Workshop pt.: "Memoiren, Briefe, Reiseberichte: Selbstbestimmung und Fremdwahrnehmung an historischen Schwellenmomenten".
Nowa publikacja
W lutym ukazała się monografia dra Adama Sobka (Zakład Dydaktyki Języka Niemieckiego i Studiów Międzykulturowych) pod tytułem Zugewandert in die Schweiz und doch unterwegs. Zur erinnerten Migration in den Erzähltexten zugewanderter Autorinnen und Autoren der deutschen Schweiz. Publikacja ta jest kolejnym tomem w wydawanej przez prof. Andrzeja Denkę i dra Sebastiana Chudaka serii Posener Beiträge zu Sprache, Literatur und Medien.
Ostatnio dodane
- Lektorat z języka hiszpańskiego na studiach stacjonarnych drugiego stopnia
- Stypendium Ministra Nauki
- Skład Rady Programowej od 1.01.2024 do 30.09.2028
- SUM rozkład zajęć w semestrze zimowym 2024/2025
- NSL rozkład zajęć w semestrze zimowym 2024/2025
- III BA - Przydziały do grup ćwiczeniowych
- Terminy rejestracji
- I rok BA - rejestracja na zajęcia
- Medal UAM dla najlepszych absolwentów
- Rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia 2-letnie magisterskie (tłumaczenie ustne)