V Dni Poznania w Kilonii. Warsztaty literaturoznawcze (7.- 9.11.2016)

W ramach cyklicznego święta partnerstwa obu uczelni, tym razem V Dni Poznania w Kilonii (5. Posener Tage in Kiel), 8 listopada 2016 odbyły się czwarte warsztaty literaturoznawcze pt. Tendenzen in der deutschsprachigen Gegenwartsliteratur, zorganizowane przez Zakład Historii Literatury Niemieckiej IFG/UAM i Institut für Neuere Deutsche Literatur und Medien der Christian-Albrechts-Universität zu Kiel.

Wśród blisko 80 uczestników Poznańskich Dni w Kilonii to właśnie literaturoznawcy z UAM stanowili szczególnie liczną grupę.
Uroczystego otwarcia obrad odbywających się nad kilońskim fiordem w IBZ (Internationales Begegnungszentrum der CAU) dokonali wspólnie profesor Albert Meier (CAU) oraz profesor Maria Wojtczak (UAM). Referaty prezentowali: dr Izabela Sellmer, dr Ewa Pytel-Bartnik, dr Ewa Greser, dr Agata Kochanowska z UAM oraz mgr Simon Hansen, mgr Olaf Koch, mgr Jill Thielsen, dr Maike Schmidt oraz dr Christoph Rauen z Uniwersytetu im. Christiana Albrechta w Kilonii. Ożywionym dyskusjom wokół przedstawionych referatów towarzyszyła pogłębiona refleksja głównie nad mediacyjną rolą współczesnej literatury w kreowaniu i doświadczaniu rzeczywistości. Wysoki poziom referatów i różnorodność prezentowanych w nich zagadnień – literatura a nowe media, utracona tożsamość, poetyka przestrzeni, niedookreśloność gatunku i narracji oraz literatura migracyjna – w połączeniu z merytoryczną dyskusją akademicką pozwoliły nam kolejny raz dostrzec wysoką wartość wymiany naukowej z naszymi partnerami z Kilonii. Kontynuacja naszego międzyuczelnianego dialogu interdyscyplinarnego już za dwa lata, podczas Dni Kilonii w Poznaniu w roku 2018.