Wykład prof. Sławomira Piontka dla poznańskich licealistów

Miło nam poinformować, że w piątek 14 maja 2021 r. odbył się w Instytucie Filologii Germańskiej na platformie MS Teams wykład prof. UAM dra hab. Sławomira Piontka z Zakładu Literatury i Kultury Austriackiej, w którym uczestniczyli uczniowie klas DSD z poznańskich szkół średnich: II Liceum Ogólnokształcącego, VII Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu.

Temat wykładu brzmiał: Dlaczego naziści stali się zombie i dlaczego wolno do nich strzelać? Nieumarli jako kulturowa reprezentacja nazizmu we współczesnych grach w środowisku cyfrowym – Untote als kulturelle Figurationen des Nationalsozialismus in gegenwärtigen Spielen in der digitalen Umwelt.

Działalność naukowa i publikacyjna poznańskiego germanisty i literaturoznawcy prof. UAM dra hab. Sławomira Piontka koncentruje się głównie, acz nie tylko, na literaturze z i o Austrii. Prof. Piontek zajmuje się także literackim mitem tożsamości austriackiej, a także konstrukcją tożsamości tzw. „młodego pokolenia" w austriackiej literaturze powojennej. Obecnie prof. Piontek analizuje podejmowane we współczesnej literaturze austriackiej zależności między historyzacją Zagłady a wyczerpywaniem się postmodernistycznego paradygmatu wyjaśniania świata.

Przygotowany dla licealistów i przedstawiony w klasycznej konwencji półtoragodzinnych wykładów uniwersyteckich wykład prof. Piontka poświęcony był figurze nieumarłego, nazisty-zombie w grach FPS w środowisku cyfrowym. Na jej przykładzie rozważane było pytanie, czy pojawienie się i konstrukcja tej specyficznej reprezentacji nazizmu w kulturze popularnej może wskazywać na konkretne zbiorowe potrzeby psychospołeczne pojawiające się w procesie historyzacji nazizmu.

Dziękujemy Panu Profesorowi za ciekawy i inspirujący wykład, natomiast wszystkim Uczniom i Nauczycielom za wizytę w wirtualnych murach Instytutu Filologii Germańskiej. Zapraszamy ponownie!

ProfPiontek2 copy

ProfPiontek3