Partnerski projekt kulturowy Instytutu Slawistyki Uniwersytetu Christiana Albrechta w Kilonii i Instytutu Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu

Miło nam poinformować, że 20.04.2017 w Literaturhaus Schleswig-Holstein w Kilonii odbyło się spotkanie autorskie z polskim pisarzem mieszkającym i tworzącym w Berlinie – Krzysztofem Niewrzędą – poświęcone jego najnowszej, nieopublikowanej jeszcze powieści „Confinium”. Literacką część spotkania poprowadziła doktor Ewa Pytel-Bartnik z Zakładu Historii Literatury Niemieckiej IFG UAM.

Uczestnicy spotkania mieli wyjątkową okazję wysłuchać fragmentów „Confinium” czytanych przez Krzysztofa Niewrzędę w j. polskim, jak i poznać przekłady tychże fragmentów na j. niemiecki autorstwa studentów kilońskiej slawistyki. Studencka grupa tłumaczeniowa pracowała pod kierunkiem dra Tomasza Lisa. (CAU Kiel)

W tytule powieści „Confinium” (w j. łacińskim: granica, pogranicze) splatają się symbolicznie zarówno pochodzenie, jak i tożsamość pisarza, którzy żyje i tworzy między Berlinem a Szczecinem, gdzie się urodził. Szczecin jest w utworze Niewrzędy miastem wielu narracji historycznych, wielu nawarstwień kulturowych, miastem mitem i przestrzenią, do której należy wrócić, by opowiedzieć historię Stettina/Szczecina i jego mieszkańców po 1945 roku.

Spotkanie odbyło się we współpracy partnerskiej ze slawistyką kilońską, przy niecenionym wsparciu prof. Michaela Düringa i dra Tomasza Lisa oraz jego studentów, a także dzięki zaangażowaniu Literaturhaus Schleswig-Holstein i Deutsch-Polnische Gesellschaft Kiel.

link do spotkania

→ link do zdjęć autorstwa Joanny Detlaff

 

 

 

webmaster: Maciej Borkowski