Opis Zakładu

Zakład Historii Literatury Niemieckiej

W utworzonej w roku 1919 w Uniwersytecie Poznańskim Katedrze Germanistyki, w roku 1953 powołano Katedrę Historii Literatury Niemieckiej, której kierownikiem został profesor dr hab. Jan Berger. Po jego śmierci (1957) kierownikiem  Katedry została prof. dr hab. Maria Kofta (do roku 1963), a po niej prof. dr hab. Jan Chodera. W roku 1969 Katedra przekształciła się w Zakład Historii Literatury Niemieckiej w Instytucie Filologii Germańskiej. Kierownikami Zakładu byli kolejno: prof. dr hab. Jan Chodera (do roku 1975), prof. dr hab. Hubert Orłowski (do roku 2007), prof. dr hab. Maria Wojtczak (aktualnie). Z Zakładu Historii Literatury Niemieckiej wyszło sześciu pracowników- oraz czterech obecnych kierowników innych zakładów w Instytucie Filologii Germańskiej UAM. Zakres działalności Zakładu Historii Literatury Niemieckiej poszerza szereg dysertacji obronionych przez doktorantów spoza UAM, zatrudnionych w innych polskich ośrodkach germanistycznych.

W Zakładzie Historii Literatury Niemieckiej zatrudnionych jest 14 osób, w tym dwoje profesorów seniorów oraz czworo doktorantów. Pracownicy Zakładu oferują seminaria i wykłady obejmujące zagadnienia z zakresu historii, kultury i literatury niemieckojęzycznej oraz polsko-niemieckich stosunków, a także ściśle powiązane z nimi ćwiczenia z analizy i tłumaczenia tekstów naukowych, literackich i użytkowych, przede wszystkim w ramach profilu: Germanista w przestrzeni publicznej – biznes, media, kultura na studiach I stopnia oraz seminaria literackie przedmiotowe, zajęcia specjalizacyjne, wykłady monograficzne i seminaria magisterskie na studiach II stopnia.
Nieprzerwanie kontynuowanym od lat przedwojennych polem badań prowadzonych w Zakładzie są

  • literacko-kulturalne stosunki polsko-niemieckie.

Poza tym zespół prowadzi badania nad:

  • systemem/instytucją literatury i komunikacją literacką
  • niemiecką literaturą regionalną (Prowincja Poznańska, miasto Poznań, Prusy Wschodnie)
  • literaturą klasycznej moderny – rewolucji konserwatywnej – Trzeciej Rzeszy
  • semantyką historyczną i narratywistyką
  • literaturą (po-)przełomową.

W Zakładzie przeważają ujęcia zorientowane na historię i interpretację społeczno-mentalną, na krytykę ideologii (Ideologiekritik), w oparciu o semantykę historyczną i dyskurs narratywistyczny, dominuje także wyraźna niechęć do szkół postmodernistycznych.
Wybitnym osiągnięciem Zakładu jest redagowana przez jego członka, prof. Huberta Orłowskiego wespół z prof. Chrostophem Kleßmannem od roku 1996, seria Poznańska Biblioteka Niemiecka, w której ukazało się dotąd 30 tomów. Wiele monografii, opracowań i tłumaczeń przygotowanych przez członków Zakładu zyskało uznanie krajowe i międzynarodowe. Zakład systematycznie organizuje międzynarodowe konferencje, szczególnie z udziałem młodych naukowców oraz wykłady swoich pracowników poza granicami Polski, wydaje tomy pokonferencyjne, zaprasza gości – wybitnych przedstawicieli świata kultury niemieckojęzycznej, pisarzy, poetów i badaczy literatury.

webmaster: Maciej Borkowski