W Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego ukazała się monografia pt. „Pokaż język. Słowem o słowie", której współautorami są dr Violetta Frankowska i dr Miłosz Woźniak z Zakładu Języka Niemieckiego IFG UAM. Książka ta opisuje wybrane zjawiska dotyczące języka polskiego, na przykład palindromy, synonimy, eufemizmy, wulgaryzmy, części mowy, czy też pochodzenie nazwisk i nazw miejscowości.

Całość uzupełniają dodatkowe zadania i zagadki oraz odniesienia do literatury polskiej i światowej zachęcające do ich lektury. Grupą docelową są dzieci i młodzież, ale także dorośli.

Autorem ilustracji jest Dieter Gilfert (https://www.dieter-gilfert.de/), a redaktorką serii jest pani prof. Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego.

Książka jest wynikiem kilkuletniej współpracy autorów z germanistyką na Uniwersytecie Marcina Lutra Halle-Wittenberg, gdzie pracują Brigitte Schniggenfittig i Jörg Wagner – autorzy niemieckiego pierwowzoru publikacji pt. "Wer denkt sich die Wörter aus? Eine Wort-Schatz-Suche".

Książka jest dostępna jako publikacja drukowana oraz jako e-book.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem informacyjnym zamieszczonym poniżej.

Spis treści → PDF