W renomowanym wydawnictwie Harrassowitz ukazała się monografia wieloautorska pod redakcją prof. Magdaleny Kardach i dr Ewy Pytel-Bartnik pt. „Dreißig Jahre danach. Mauerfall und deutsche Einheit in Literatur, Kultur und Politik". Tom otwiera nową serię wydawniczą „Beiträge zu Literatur und Medien der Gegenwart".
Publikacja jest pokłosiem międzynarodowej konferencji interdyscyplinarnej z 2020 roku zainspirowanej trzydziestą rocznicą zburzenia muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec, zorganizowaną przez Zakład Historii Literatury Niemieckiej oraz Zakład Języka Niemieckiego naszego instytutu.
Wśród osób współtworzących ten projekt wydawniczy znajdują̨ się autorki i autorzy z IFG UAM: prof. Beata Mikołajczyk, prof. Maria Wojtczak, prof. Hubert Orłowski, prof. Czesław Karolak, prof. Jerzy Kałążny, dr Anna Kochanowska-Nieborak, dr Dorota Masiakowska-Osses, dr Miłosz Woźniak oraz redaktorki tomu – prof. Magdalena Kardach i dr Ewa Pytel-Bartnik.
Zawarte w tomie artykuły, odnoszące się do kategorii wolności, przypadku, tożsamości, mentalności, przestrzeni i pamięci, dają wgląd w literackie inscenizacje obu jubileuszowych wydarzeń oraz ich wpływ na przemiany w kulturze i kondycję społeczeństwa niemieckiego po przełomie 1989/1990 z perspektywy minionych trzydziestu lat.
Tom oferuje również dwie autorskie rozmowy ze świadkami historii i zarazem twórcami/twórczyniami – wywiad prof. Magdaleny Kardach z Brygidą Helbig i Krzysztofem Niewrzędą oraz rozmowę dr Ewy Pytel-Bartnik z berlińskimi pisarkami – Annett Gröschner i Tanją Dückers.
Tak skomponowana monografia wieloautorska wypełnia luki w dyskursie zjednoczeniowym i post-zjednoczeniowym oraz prezentuje literaturę niemiecką z jej potencjałem zapamiętywania i zaangażowania w sferę polityczno-społeczną jako miejsce manifestowania się kulturowych napięć i historycznych tąpnięć.
Więcej informacji na stronie internetowej wydawnictwa → https://www.harrassowitz-verlag.de/Drei%C3%9Fig_Jahre_danach/title_6939.ahtml