W oficynie wydawniczej ANC w Ostrzeszowie ukazała się monografia profesora dra hab. Romana Dziergwy (Zakład Polsko-Niemieckich Stosunków Literackich) pt. Dziedzictwo wielokulturowego pogranicza. Obraz południowych rubieży Wielkopolski w literaturze polskiej i niemieckojęzycznej XIX i XX wieku.

Książka jest zbiorem tekstów autora, dotyczących historycznego regionu południowej Wielkopolski. Wiążą się one z edycjami tekstów źródłowych, odkryciami materiałów w ogóle nieznanych, mało znanych, bądź nie tłumaczonych dotąd na język polski. Oprócz klasycznych analiz historyczno-literackich w pracy reprezentowane są formy eseistyczne, opisujące „miejsca pamięci i wspomnień”, utrwalone w wielokulturowej pamięci zbiorowej mieszkańców regionu. Analizie naukowej poddano także kartki pocztowe, litografie, fotografie, obrazy i drzeworyty, tworzące interesującą osnowę i wielobarwny entourage dla rozpatrywanych zagadnień.