Konferencja jubileuszowa z okazji nadania prof. Hubertowi Orłowskiemu tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Wrocławskiego

W związku z nadaniem prof. dr. hab. Hubertowi Orłowskiemu doktoratu honorowego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz z okazji 55-lecia nadania Uczonemu stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta UWr we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Badań Niemcoznawczych zorganizowało konferencję jubileuszową poświęconą działalności naukowej prof. Orłowskiego.

Wzięli w niej udział m. in. uczniowie i kontynuatorzy programu badawczego Profesora, dziś uznane germanistyczne i niemcoznawcze autorytety. Wśród referentów z naszego IFG znaleźli się: prof. dr hab. Włodzimierz Bialik, prof. dr hab. Czesław Karolak oraz prof. UAM dr hab. Łukasz Musiał.

→ Program konferencji [PDF]

Po zakończeniu konferencji, podczas niezwykle wzruszającej uroczystości w Auli Leopoldyńskiej, prof. Hubert Orłowski odebrał Dyplom Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Profesor Hubert Orłowski (ur. 22.05.1937 w Podlejkach na Warmii) to em. profesor zw. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek rzeczywisty PAN, germanista, europejski uczony, jeden z najwybitniejszych współczesnych humanistów polskich.

Po studiach germanistyki 1956-1961 w Poznaniu podjął pracę w tutejszym Instytucie Filologii Germańskiej, którego dyrektorem (po doktoracie w 1967 i habilitacji w 1971) był w latach 1975-1984. Główne obszary badań Profesora to semantyka historyczna i badania nad stereotypami, literatura i kultura niemiecka XIX i XX w., zwłaszcza okresu III Rzeszy, teoria narracji, polsko-niemieckie stosunki literackie. W latach 1975-2007 prof. Orłowski kierował Zakładem Historii Literatury Niemieckiej IFG. W okresie 1982-1984 był prorektorem UAM, 1978/79 i 1985-1995 przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady Języka Niemieckiego, 1983-1990 i 2000-2007 członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Wykładał w Niemczech, Austrii i w Holandii. Jest autorem 20 monografii, blisko pięciuset artykułów naukowych, redaktorem 22 tomów zbiorowych i 16 antologii. Wypromował kilkuset magistrów i kilkudziesięciu doktorów. Odznaczony m. in. Krzyżem Honorowym Republiki Austrii I Klasy „Za Zasługi dla Nauki i Sztuki" (1984), Złotym Medalem Goethego Instytutu Goethego w Monachium (1990), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2005), Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi RFN (2007), Medalem Uniwersytetu Wrocławskiego (2017), jest Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego (2005) i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (2009).

Najwybitniejszy znawca polsko-niemieckich stosunków kulturowych, jest pomysłodawcą Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej, której 50 tomów pod dewizą „Sąsiedztwo zobowiązuje" wydał w latach 1996-2019.

W recenzji dorobku naukowego prof. Huberta Orłowskiego, przygotowanej w związku z nadaniem Mu Doktoratu Honoris Causa UWr, prof. Maria Kłańska (Uniwersytet Jagielloński) napisała: „Wszystkie osiągnięcia naukowe i edytorskie Huberta Orłowskiego mają charakter w najwyższym stopniu oryginalny, często wręcz nowatorski [...]. Każda z jego monografii zapoczątkowała żywą dyskusję w zbiorowości naukowej, w wypadku prac niemieckojęzycznych także albo nawet w pierwszym rzędzie zagranicznej [...]. Cieszą się nie tylko rozgłosem, ale i wielkim uznaniem krytyki i czytelników."

Prof. Joanna Jabłkowska (Uniwersytet Łódzki) stwierdziła w swojej recenzji: „Profesor Orłowski jest zawsze niekwestionowanym autorytetem na wszelkich spotkaniach naukowych. [...] Przywykliśmy traktować go jako 'instancję', do której można się odwołać, człowieka gotowego pomóc i służącego radą, a jednocześnie nie bezkrytycznego. Z Jego zdaniem należy się liczyć a pochwała z Jego ust to znak jakości. Jeśli obecnie występuję w roli recenzentki dorobku profesora Huberta Orłowskiego, to traktuję to jako wyróżnienie".

Fotorelacja z uroczystości: https://uni.wroc.pl/doktor-honoris-causa-dla-prof-huberta-orlowskiego 

Baner HO konf OST

IMG 4504

IMG 4493

IMG 4496

IMG 4498

IMG 4495

webmaster: Maciej Borkowski