2017 Konferencja doktorancko-studencka pt. „Oblicza przekładu artystycznego" (5-6 maja 2017)

Koło naukowe „Translatoryków" oraz Zakład Komparatystyki i Teorii Przekładu Literackiego Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zapraszają do udziału w konferencji doktorancko-studenckiej pt. „Oblicza przekładu artystycznego"

Pojawienie się nowych form estetycznego wyrazu, wzrastające przeplatanie się kultur i burzliwy rozwój medialny stawiają tłumaczy literatury przed nowymi wyzwaniami. W ślad za tym muszą podążać teoretyczne ujęcia przekładu. Celem konferencji jest przegląd stanu badań nad przekładem z perspektywy młodych naukowców. Chcemy stworzyć forum dla wymiany myśli nad przekładem i prezentacji własnych badań, a tym samym nakreślić kierunki rozwoju współczesnej myśli translatologicznej.
Proponujemy podjęcie następujących zagadnień:

  • językowe i estetyczne aspekty przekładu artystycznego (ujęcia stylu w przekładoznawstwie, problematyka dominanty estetycznej)
  • przekład a transfer kulturowy (wpływ przekładów na normy estetyczne i społeczne, tłumaczenie tekstów hybrydycznych)
  • ideologia w przekładzie
  • medialne uwarunkowania przekładu (tłumaczenie audiowizualne, formy multimedialne jak komiksy, graphic novels i literatura dla dzieci)
  • przekład intersemiotyczny (audiodeskrypcja, tworzenie napisów dla niesłyszących)

To tylko niektóre z możliwych tematów – mile widziany jest szeroki wachlarz poruszanych zagadnień, który pozwoli na uwzględnienie różnych podejść metodologicznych.

Termin konferencji: 5/6 maja 2017.

Miejsce obrad: Biblioteka Novum UAM, al. Niepodległości 4, 61 874 Poznań.

Języki konferencji: niemiecki, polski, angielski.

Termin nadsyłania abstraktów z propozycjami tematycznymi oraz biogramem: 10 stycznia 2017 na adresy mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Informacja o przyjęciu zgłoszenia: do 20 stycznia 2017.

Potwierdzenie uczestnictwa oraz uiszczenie opłaty konferencyjnej (100 PLN): do 30 marca 2017 (opłata obejmuje poczęstunki podczas konferencji oraz publikację referatu w recenzowanym tomie pokonferencyjnym). Gościom spoza Poznania chętnie pomagamy w rezerwacji noclegów.

Komitet organizacyjny:

Prof. UAM dr hab. Beate Sommerfeld, dr Karolina Kęsicka, mgr Dawid Łuczak, mgr Joanna Bukowska, Damian Wątrobiński

webmaster: Maciej Borkowski