Konferencja „POLSKA-NIEMCY: sąsiedztwo, stereotypy, empatia, współpraca”

W dniu 3.10.2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji UAM odbyła się konferencja nt. „Polska – Niemcy: sąsiedztwo, stereotypy, empatia, współpraca", w której uczestniczyło wielu wybitnych prelegentów z Polski i Niemiec. Gośćmi debaty byli m.in. Dietmar Nietan, koordynator MSZ Niemiec ds. niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej, oraz Martin Kremer, Konsul Generalny RFN we Wrocławiu.

Wśród uczestników dyskusji panelowych znaleźli się prof. Klaus Bachmann (Uniwersytet SWPS), prof. Detlev Brunner (Uniwersytet w Lipsku), prof. Marek Cichocki (Kolegium Europejskie w Natolinie), prof. Peter Oliver Loew (Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt) oraz była premier rządu RP, prof. Hanna Suchocka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Nagranie z wystąpieniem skierowanym do uczestników konferencji przygotował prof. Dirk Oschmann (Uniwersytet w Lipsku). Dyskusje moderowały dr Anna Kwiatkowska (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz dr Anna Kochanowska-Nieborak (Instytut Filologii Germańskiej UAM), która była współorganizatorką konferencji.

Konferencja została zorganizowana w ramach cyklu Debaty Poznańskie przez Fundację Rozwoju Miasta Poznania we współpracy z Konsulatem Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Wydziałem Prawa i Administracji UAM oraz Stowarzyszeniem Wielkopolan BONA FIDE, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zapis konferencji dostępny jest na kanale YouTube Fundacji Rozwoju Miasta Poznania:

W wydarzeniu tym, zorganizowanym z okazji Dnia Jedności Niemiec, wzięło udział również wielu pracowników i studentów naszego Instytutu. W zakresie działań organizacyjnych konferencję wspierał zespół wolonatariuszek, złożony z studentek II roku BA filologii germańskiej – p. Iga Erenc, p. Julia Jóźwiak, p. Olga Kozłowska oraz p. Michaela Przezdzink.

Program konferencji PDF

Fot. Daria Olzacka