Rozmowa z Piotrem Korkiem, byłym studentem i doktorantem w IFG

W „Życiu Uniwersyteckim" (luty 2023) ukazała się rozmowa z Piotrem Korkiem, byłym studentem i doktorantem w Instytucie Filologii Germańskiej, aktualnie wysokiej klasy specjalistą na rynku zakupu i sprzedaży nieruchomości pod obiekty handlowe, odpowiadającym za globalną ekspansję Pepco i Dealz.

Już tytuł rozmowy: „Moc filologii" budzi ciekawość (nie tylko) germanistów. Piotr Korek odpowiedział niedawno na zaproszenie dr Izabeli Sellmer (Zakład Historii Literatury Niemieckiej) i  poprowadził zorganizowane przez Wydział Neofilologii spotkanie ze studentami wydziału. W wypełnionej po brzegi sali C3, w błyskotliwy i intelektualnie przepyszny sposób, opowiadał między innymi o tym, co czeka absolwentów studiów filologicznych po zdobyciu dyplomu. Wielu słuchaczom zapewne dopiero uświadomił, dlaczego znaleźli się na studiach filologicznych i jakie mogą wyciągnąć z nich optymalne korzyści. Szereg sformułowanych podczas spotkania obserwacji porwało serca studentów, którzy dyskutowali z prelegentem jeszcze długo po zakończonym spotkaniu.

Niech poniższy cytat stanie się początkiem lektury całej rozmowy: „Pytanie, wokół którego krążyliśmy, brzmiało: Czy dyplom filologa może być trampoliną do sukcesu w biznesie? Może, ale nie musi. Na bazie mojego doświadczenia wskazałem studentom bardzo szerokie perspektywy. To są studia, które pozwalają odróżniać się od milionów innych ludzi, którzy także znają języki obce. Nie znają jednak struktury, metajęzyka, uwarunkowań kontekstualnych, nie znają tła historycznego, krótko mówiąc, nie mają warsztatu".

Link do rozmowy w ŻU →   ZU 02 luty 2023.pdf (uniwersyteckie.pl)

webmaster: Maciej Borkowski