Warsztaty dla licealistów "Z wizytą w kraju, którego już nie ma..."

24.01. br. w IFG odbyły się warsztaty dla uczniów z II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu i z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcące w Słubicach. Dr Sebastian Chudak (Zakład Dydaktyki Języka Niemieckiego i Studiów Międzykulturowych) zabrał naszych gości na wycieczkę do kraju, którego już nie ma...

Żyjąc w kraju będącym członkiem Unii Europejskiej, podróżując swobodnie po całym kontynencie, patrząc codzienne na zapełnione towarami z całego świata sklepowe półki nie pamiętamy już o tym, że jeszcze trzydzieści parę lat temu mapa przedzielonej żelazną kurtyną Europy wyglądała całkiem inaczej a obywatele ówczesnych „demoludów" zmagali się z trudnymi dziś do wyobrażenia kłopotami. Jak wyglądało codzienne życie w Niemieckiej Republice Demokratycznej – jednym z najbardziej policyjnych państw bloku wschodniego? Czy pamiętamy jeszcze, kim był Erich Honecker i jak smakowały ogórki spreewaldzkie?

W trakcie czterogodzinnych warsztatów uczniowie odbyli podróż w czasie do Niemiec sprzed upadku Muru Berlińskiego. Zróżnicowane zadania pomogły im przenieść się w minione czasy, poznać osoby i przedmioty pochodzące z NRD i RFN oraz przypomniały ważne wydarzenia z powojennej historii Berlina.

IMG 8734

IMG 8873

IMG 8867

IMG 8864

IMG 8878

IMG 8737

IMG 8869

 

webmaster: Maciej Borkowski