Akcja – Aktywacja!

Germanisto, szukasz sposobu, aby aktywować swój niemiecki? Chciałbyś zdobyte umiejętności wykorzystać w praktyce? Dodatkowo rozszerzyć swoja wiedzę językową? Jeśli tak, to już połowa sukcesu. Niniejszym składamy w twoje ręce pewne wskazówki, które mogą być pomoce w realizacji twego celu.

Czy Europäischer Freiwilligendienst (EVS po angielsku) coś Tobie mówi? Jest to jedna z możliwości polepszania znajomości języka jak również własnego rozwoju osobistego. EFD polega na pracy wolonatarystycznej dla danej społeczności. Sam wybierasz sobie projekt oraz miejsce jego realizacji. Wszystkie koszty wyżywienia, zamieszkania zapewnia organizacja goszcząca. Więcej na stronie:   http://www.youth.org.pl/

Jeśli jesteś zainteresowany uczestnictwem w EFD już rok wcześniej musisz się organizować.

Poza tym warto zajrzeć na:

www.unicum.de

www.machwasdraus.de

www.go4europe.de

www.youthreporter.de

oraz www.eurodesk.org – gdzie znajdziesz zbiór wszystkich możliwości stypendiów, praktyk, programów wymian na terenie całej Europy, a czasem i dalej.

Warto również odwiedzić organizację AIESEC i pojechać na praktykę zagraniczną www.aiesec.pl bądź zostać wolontariuszem w jednym z programów.

Wśród studentów germanistyki popularnymi organizacjami stypendialnymi są:

www.daad.pl

www.gfps.pl

 Polecam również takie programy jak Erasmus oraz Leonardo da Vinci. Program Erasmus dzieli się na dwie części praktyki oraz studia. Uczestnictwo w jednej części niewyklucia możliwości uczestnictwa w drugiej. Program Leonardo da Vinci jest przeznaczony dla absolwentów. Jest to rodzaj praktyki zawodowej w wybranej dziedzinie oraz firmie. W tym przypadku również należy organizować się rok wcześniej. Więcej informacji znajdziesz na stronach internetowych:    www.llp.org.pl jak również udzieli ci ich Pani mgr Patrycja Milecka z Działu Współpracy z Zagranicą, która zajmuje się tymi programami. Można pytać również koordynatorów wydziałowych. 

Dobrym pomysłem na wykorzystanie języka w praktyce jest również po prostu praca na terenie Niemiec:

·        www.jobber.de

·        www.berufsstart.de

·        www.jobscout24.de

·        www.hrc.pl

Dla tych którzy lubią dzieci godny polecenia jest program AU- Pair Maedchen.

Uczelnia im. Adama Mickiewicza w Poznaniu współpracuje m.in. z Uniwersytetami we Frankfurcie nad Odrą jak i w Greifswaldzie. Często ze strony tych uniwersytetów możliwe są stypendia, które nazwałam „okazjonalne”. Dlatego też zachęcam do aktywacji! Przeglądajcie odpowiednie strony internetowe oraz czytajcie ogłoszenia umieszczane na tablicach informacyjnych na naszym IV piętrze, gdzie często można znaleźć informację o stypendium okazjonalnym. 

Kamila Wolska

webmaster: Maciej Borkowski