Konkurs JĘZYK NIEMIECKI W POZNANIU (edycja V)

Z radością informujemy, że w sobotę 13 marca br. odbył się finał konkursu JĘZYK NIEMIECKI W POZNANIU organizowanego przez Zakład Języka Niemieckiego oraz Sekcję Lingwistyczną Koła Naukowego Germanistów.

Tegoroczne Laureatki Konkursu to:

• miejsce I: Nicole Andrzejewska (VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu)

• miejsce II: Sophie Williams (VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu)

• miejsce III: Urszula Frąckowiak (Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Grodzisku Wlkp.)

Gratulujemy wszystkim Laureatkom, Finalistom, Półfinalistom, a ich Nauczycielom dziękujemy za przygotowanie swoich uczniów i za miłą współpracę!

Konkurs po raz pierwszy zorganizowano w roku 2016. Nawiązuje on swoją nazwą do organizowanej od roku 2009 konferencji naukowej JĘZYK W POZNANIU, kierowanej do młodych językoznawców (zarówno studentów jak i doktorantów) z całej Polski.

Celem konkursu jest promocja języka niemieckiego wśród uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych. Tym bardziej cieszy nas fakt, że wśród studentów i studentek germanistyki UAM coraz częściej spotykamy ówczesnych uczestników konkursu JNWP!

Z roku na rok zasięg konkursu się powiększa i w etapie szkolnym bierze udział coraz więcej pasjonatów języka niemieckiego. Piąta edycja kierowana była do szkół miasta Poznania, powiatu poznańskiego oraz powiatów sąsiednich (powiaty: obornicki, wągrowiecki, gnieźnieński, wrzesiński, średzki, śremski, kościański, grodziski, nowotomyski i szamotulski). W etapie szkolnym tej edycji wzięło udział około 300, a w etapie półfinałowym 39 osób. Spośród nich wybraliśmy dziesięcioro finalistów, którzy w ostatnim etapie rozmawiali z Komisją Konkursową na temat wylosowany z następujących kręgów tematycznych: Naturkatastrophen, Mediensucht oraz Rolle der Familie.

W Komisji Konkursowej pracowali dr Violetta Frankowska i dr Miłosz Woźniak (koordynator konkursu) jako przedstawiciele Zakładu Języka Niemieckiego oraz panie Małgorzata Szydlarska, Aneta Garlikowska, Zuzanna Jędrzejewska i Wiktoria Rzepecka jako przedstawicielki Sekcji Lingwistycznej KNG.

Bardzo dziękujemy wszystkim za okazane wsparcie, w szczególności władzom Wydziału Neofilologii, władzom Instytutu Filologii Germańskiej oraz Goethe-Institut w Warszawie za ufundowanie nagród oraz Studentkom z Sekcji Lingwistycznej KNG za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu V edycji konkursu. Nasze podziękowania kierujemy także imiennie do Kierownik Zakładu Języka Niemieckiego, pani prof. Beaty Mikołajczyk, do przedstawicielki władz dziekańskich Wydziału Neofilologii, pani prof. Marty Woźnickiej, do przedstawicielki Instytutu Filologii Germańskiej, pani dr Anny Fimiak-Chwiłkowskiej oraz do pana mgr. Łukasza Banaszaka z Biblioteki Filologicznej Novum UAM.

Miło nam także poinformować, że tegoroczne upominki i nagrody rzeczowe dla półfinalistów, finalistów i laureatek zostaną przesłane do szkół do końca kwietnia br.

red. S. Ch.