Podróż studyjna „SPRACHE UND GEWALT" do Halle (Saale)

W dniach 20.-24.05.2019 studenci IIIBA, IMA i IIMA wzięli udział w podróży studyjnej do Halle (Saale). Wyjazd został zorganizowany przez dra Sebastiana Chudaka (Zakład Dydaktyki Języka Niemieckiego) i dr Karolinę Waliszewską (Zakład Języka Niemieckiego) w ramach realizowanego od roku 2017 projektu Germanistische Institutspartnerschaft Halle – Poznań.

W trakcie pięciodniowego pobytu w Halle (Saale) studenci odwiedzili m.in. GEDENKSTÄTTE ROTER OCHSE, której historię przedstawił im Michael Viebig, założyciel i dyrektor tego miejsca pamięci. Poprowadził on także warsztaty, których celem było zapoznanie się z historią polskich ofiar reżimu narodowosocjalistycznego w latach 1939-45, w tym osób więzionych, sądzonych i straconych w Halle. Uczestnicy warsztatów zajęli się m.in. analizą obowiązującego w okresie II wojny światowej tzw. „Dekretu o Polakach" („Verordnung zur Strafrechtspflege gegen Polen und Juden in den eingegliederten Ostgebieten" z dnia 4.12.1941) oraz dokumentacją z procesów sądowych przeciwko Katharinie May i Victorowi Jakubowskiemu. Warsztaty zakończyła projekcja filmu „Das Heimweh des Walerjan Wróbel" (reż. Rolf Schübel, 1991).

Kolejnego dnia studenci udali się na cmentarz GERTRAUDENFRIEDHOF, gdzie odwiedzili groby osób straconych w więzieniu ROTER OCHSE i zapalili znicz przed odsłoniętym w roku 2014 pomnikiem postawionym w miejscu, w którym pochowane są osoby, których ciała w czasie wojny wykorzystywano do badań w Instytucie Anatomicznym Uniwersytetu Martina Lutra w Halle i Wittenberdze (MLU). Miejsce to jest także symbolicznym grobem Krystyny Wituskiej (1920-1944), żołnierza wywiadu AK, na której w więzieniu w Halle w dniu 26.06.1944 wykonano wyrok śmierci. Następnie wzięli udział w warsztatach, w ramach których czytali oraz analizowali listy i grypsy pisane przez Krystynę Wituską („Die Zeit, die mir noch bleibt. Briefe aus der Todeszelle", 1975) w czasie jej pobytu w więzieniach Berlin Alexander Platz, Berlin Alt Moabit i Roter Ochse w Halle. Po zakończeniu warsztatów studenci na własną rękę eksplorowali przestrzeń miejską, szukając przy tym i dokumentując tzw. kamienie pamięci (niem. Stolpersteine).

W czasie pobytu w Halle studenci mieli ponadto okazję do uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych oferowanych przez pracowników Germanistisches Institut (MLU), np. w wykładzie dra K. Lorenza nt. „Fremdwortgebrauch im Deutschen". Ważnym punktem programu było zorganizowane przez mgr B. Schniggenfittig seminarium „Polen heute", które dotyczyło stereotypów o Polakach i Niemcach. Studenci mieli tu możliwość wygłoszenia referatów o aktualnych wydarzeniach w Polsce i dyskusji ze swoimi niemieckimi kolegami. W czasie wolnym wiele osób skorzystało z okazji, aby odwiedzić lokalną fabrykę czekolady Halloren.

Przedostatni dzień pobytu w Halle zakończył się spotkaniem ze studentami i pracownikami MLU przy grillu. Miłym akcentem tego wieczoru była degustacja przywiezionych przez uczestników wyjazdu specjałów kuchni polskiej, takich jak wiejska kiełbasa, chleb, oscypki i różnego rodzaju kiszonki. Polskie produkty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem gospodarzy.

webmaster: Maciej Borkowski