Niemcy – (nie)znany sąsiad?" - warsztaty dla uczniów w Instytucie Filologii Germańskiej

W poniedziałek 11 lutego 2019 r. odbyły się w Instytucie Filologii Germańskiej warsztaty skierowane do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjalnych, ich temat brzmiał: „Niemcy – (nie)znany sąsiad?"

Wychodząc z założenia, że uczniowie o Niemcach wiedzą ogólnie, że piją dużo piwa, jedzą kiełbaski i precle oraz produkują niezłe samochody, a o Niemczech jako państwie, że składa się z landów i że Berlin jest stolicą, uczestnikom warsztatów zaproponowana została zabawa-podróż, podczas której mieli okazję dowiedzieć się więcej o tym niby znanym sąsiedzie.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Zalasewie, z Zespołu Szkół Salezjańskich im. Błogosławionej Piątki Poznańskiej w Poznaniu, Zespołu Szkół w Jerce i Krzywiniu, Zespołu Szkół w Jerzykowie, Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu oraz z Gimnazjum Nr 4 w Poznaniu.
Warsztat poprowadziły Antonina Balfanz, Corinna Kleinke i Astrid Kapler, które pracują w Collegium Polonicum w Słubicach i na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, prowadząc zajęcia m.in. ze studentkami i studentami specjalności Germanistyka Międzykulturowa. Są to studia prowadzone wspólnie przez Instytut Filologii Germańskiej UAM i Uniwersytet Europejski Viadrina, podczas których zdobywa się solidną wiedzę o stosunkach międzykulturowych Polski z Niemcami, biegłą znajomość jęz. niemieckiego (C1) i studiuje jednocześnie na dwóch uniwersytetach (UAM i Viadrinie) w międzynarodowych grupach.

webmaster: Maciej Borkowski