I Wojewódzki Konkurs dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych „Polacy i Niemcy w Europie” (24.02.2017)

W piątek 24 lutego 2017 r. w Salonie Mickiewicza w Collegium Maius miało miejsce ogłoszenie wyników I Wojewódzkiego Konkursu dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych „Polacy i Niemcy w Europie".

Konkurs został zorganizowany przez Instytut Filologii Polskiej (Pracownia Badań nad Tradycją Europejską) oraz Instytut Filologii Germańskiej (Zakład Polsko-Niemieckich Stosunków Literackich) UAM. Tematem wiodącym pierwszej edycji konkursu była „Literatura jako przestrzeń dialogu". Wzięli w nim udział uczniowie szkół średnich z Grodziska Wielkopolskiego, Krotoszyna, Międzychodu, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Środy Wielkopolskiej, Trzcianki, Wrześni i Złotowa.
Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z niełatwym zadaniem napisania eseju na jeden z dwóch tematów: 1. Karl Dedecius – tłumacz literatury polskiej, publicysta, „budowniczy mostów" między Niemcami i Polakami; 2. Czesław Miłosz jako pisarz europejski (analiza porównawcza wiersza, cyklu poetyckiego, eseju lub powieści z podobnym utworem wybranego pisarza niemieckiego). Konkursowe jury, w skład którego weszli prof. dr hab. Roman Dziergwa, dr hab. Marek Rajch i dr Maciej Junkiert, stanęło przed wyzwaniem nie mniej trudnym – wyłonienia spośród nadesłanych prac tych najlepszych. Wszystkie prace cechowało dobre przygotowanie merytoryczne autorów, ich duże zaangażowanie osobiste oraz wysoki poziom językowy. Ostatecznie jury postanowiło przyznać po dwie nagrody pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Laureatkami I. stopnia zostały: Patrycja Boćkowska (LO im. Powstańców Wlkp. w Środzie Wlkp.) i Roksana Paterczyk (1.LO im. H. Kołłątaja w Krotoszynie); II stopnia: Maria Borowczyk (LO im. H. Sienkiewicza we Wrześni) i Anna Staszak (LO im. J. Dąbrowskiego w Międzychodzie); III stopnia: Zofia Dutkowska (VII LO im. Dąbrówki w Poznaniu) i Anna Bogumiła Krzyżaniak (Publiczne Liceum Zakonu Pijarów im. św. J. Kalasancjusza w Poznaniu).
Organizacja konkursu była możliwa dzięki wsparciu Pani Prorektor ds. Kształcenia UAM prof. dr hab. Beaty Mikołajczyk, Dyrekcji Instytutu Filologii Polskiej i Instytutu Filologii Germańskiej UAM oraz firmy McKinsey EMEA Shared Services Sp. z o.o., którą reprezentował Pan Marcin Mizera.
Laureatkom, wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom gratulujemy bardzo dobrych wyników i życzymy szerokich możliwości rozwijania swoich zainteresowań.