Wykład dr Izabeli Drozdowskiej-Broering (6.07.2018)

6 lipca 2018 r. o godz. 11:00 w Bibliotece Novum  odbył się wykład dr Izabeli Drozdowskiej-Broering pt.

„Starzy sąsiedzi w Nowym Świecie. O wizerunku Polaków i Niemców w polskiej i niemieckiej prasie w Brazylii”.

Po fali masowej emigracji Europejczyków do Brazylii od połowy XIX wieku do lat czterdziestych wieku XX w południowych stanach Paraná, Santa Catarina, Rio Grande do Sul oraz w brazylijskich metropoliach wydawano ponad dwieście tytułów prasowych w języku niemieckim i ponad sto po polsku. Obok aktualnych zagadnień politycznych, społecznych i kulturalnych w nowej i dawnej ojczyźnie poruszano także kwestie stosunków polsko-niemieckich. W moim wykładzie przedstawię panoramę prasy polsko- i niemieckojęzycznej na południu Brazylii na tle historii emigracji do tego kraju, kładąc nacisk na obraz własny i obraz każdorazowo Innego, oscylujący między dawnymi stereotypami a doświadczeniem nowego sąsiedztwa.

Dr Izabela Drozdowska-Broering, germanistka i tłumaczka; w 2008 obroniła na UAM rozprawę doktorską nt. „Topographien der Begegnung. Untersuchungen zur jüngeren deutschen und polnischen Prosa der Grenzräume nach 1989". Do 2014 adiunkt w Instytucie Filologii Germańskiej UAM, w latach 2014-2017 związana z brazylijskim Uniwersytetem Federalnym stanu Paraná (post-doc), od 2018 roku zatrudniona na Uniwersytecie Federalnym stanu Santa Catarina w Brazylii.
Ostatnio opublikowała przekład monografii Martiny Löw pt. →Socjologia przestrzeni (Warszawa 2018)