Nagroda dla książki „Stereotypy – tożsamość – konteksty”

W dn. 15.09.2012 książka Hansa Henninga Hahna Stereotypy – tożsamość – konteksty. Studia nad polską i europejską historią została wyróżniona nagrodą im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego 2012.

Nagroda ta, którą ustanowili krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest przyznawana od 2001 r. corocznie najlepszej książce dotyczącej dziejów narodów Europy Środkowowschodniej w XIX i XX wieku. Wręczenie nagrody ufundowanej przez Wydawnictwo Literackie odbyło się 15 września br. w Krakowie na zakończenie obrad II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski.

Zbiór artykułów i esejów H. H. Hahna ukazał się w 2011 r. w Wydawnictwie Poznańskim jako 33 tom Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej pod redakcją prof. Huberta Orłowskiego i Christopha Kleßmanna. Wybrane teksty przetłumaczone zostały m.in. przez pracowników IFG, prof. Jerzego Kałążnego, dr Izabelę Drozdowską-Broering, dr Katarzynę Śliwińską oraz byłą doktorantkę Instytutu, mgr Magdalenę Kałużną.