Obchody Jubileuszu Germanistyki Poznańskiej

10 czerwca 2019 r. w Auli Lubrańskiego w Collegium Minus miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu stulecia germanistyki poznańskiej oraz pięćdziesięciolecia Instytutu Filologii Germańskiej. Uroczystość, której tytuł brzmiał „Vergegenkünftige Blickwinkel" poprowadził Dyrektor IFG prof. UAM dr hab. Sławomir Piontek.

Jubileusz stanowił okazję do spojrzenia na sto lat germanistyki i 50 lat Instytutu Filologii Germańskiej, do refleksji na temat dotychczasowych działań i dyskusji o nowych przedsięwzięciach. Temu celowi poświęcona była sesja plenarna pracowników Instytutu Filologii Germańskiej i zaproszonych gości ze środowiska germanistycznego. Podczas sesji zaprezentowane zostały historyczne i współczesne aspekty badań germanistycznych w Poznaniu, a także perspektywy ich rozwoju w przyszłości. Uczestnicy sesji wzięli udział w dwóch wykładach światowej sławy germanistów, prof. Henninga Lobina (IDS Mannheim) i prof. Paula M. Lützelera (Washington University in St. Louis). Wykłady z literaturo- i językoznawczej perspektywy podejmowały kwestie przyszłości filologii i języków narodowych. Obchody jubileuszowe uświetnił także koncert fortepianowy w wykonaniu prof. zw. dra hab. Romana Dziergwy.
Sesja popołudniowa związana była z największym edytorskim projektem Instytutu, z „Poznańską Biblioteką Niemiecką". Pod hasłem „Sąsiedztwo zobowiązuje" o doświadczeniach i perspektywach polsko-niemieckiego sąsiedztwa dyskutowali znani uczeni z Niemiec i Polski (Karl Schlögel, Heinz Schilling, Jürgen Kocka, Hartmut Eggerth, Christoph Klessmann, Hubert Orłowski, Anna Wolf-Powęska, Adam Krzemiński, Leszek Żyliński).
W obchodach jubileuszu wzięli udział m.in. byli i obecni pracownicy Instytutu Filologii Germańskiej, Prorektor ds. kształcenia prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk, Dziekan Wydziału Neofilologii prof. UAM dr hab. Aldona Sopata, Prodziekan ds. naukowych prof. UAM dr hab. Maciej Karpiński, Prodziekan ds. studenckich prof. UAM dr hab. Andrzej Narloch, Prodziekan ds. organizacyjnych prof. UAM dr hab. Krzysztof Stroński, Radczyni Ambasady RFN pani Heidrun Jung, Dyrektor DAAD dr Klaudia Knabel, przedstawiciele germanistyk polskich: prof. zw. dr hab. Maria Kłańska (UJ), prof. dr hab. Maria Lasatowicz (UO), prof. dr hab. Tomasz Małyszek (UWr), prof. UMCS dr hab. Jarosław Krajka, przedstawiciele Prezydenta i Urzędu Miasta Poznania, a także przedstawiciele firm współpracujących z Instytutem Filologii Germańskiej (Carlsberg i McKinsey).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej → Galerii