Podróż studyjna „Erinnerungsorte – lokal und national“

W dniach od 3.06. do 9.06.2018 studenci IBA, IIIBA i IIMA (w tym członkowie sekcji lingwistycznej Koła Naukowego Germanistów) wzięli udział w zorganizowanej przez dra Sebastiana Chudaka, pracownika Zakładu Dydaktyki Języka Niemieckiego, podróży studyjnej do Halle (Saale), Drezna i Wittenbergi.

W trakcie siedmiodniowego pobytu w Halle a.d. Saale studenci odwiedzili GEDENKSTÄTTE ROTER OCHSE, której historię przedstawił im MICHAEL VIEBIG, założyciel i dyrektor tego miejsca pamięci. Ważnym elementem tego punktu programu było zapoznanie się z historią polskich ofiar reżimu narodowosocjalistycznego w latach 1939-45, w tym przede wszystkim Krystyny Wituskiej (1920-1944), żołnierza wywiadu AK, na której w więzieniu w Halle w dniu 26.06.1944 wykonano wyrok śmierci. W tym samym dniu studenci udali się na cmentarz GERTRAUDENFRIEDHOF, gdzie odwiedzili groby osób straconych w więzieniu ROTER OCHSE i zapalili znicz przed odsłoniętym w roku 2014 pomnikiem postawionym w miejscu, w którym pochowane są osoby, których ciała w czasie wojny wykorzystywano do badań w Instytucie Anatomicznym Uniwersytetu Martina Lutra w Halle i Wittenberdze (MLU). Następnie wzięli udział w warsztatach, w ramach których czytali i analizowali listy i grypsy pisane przez Krystynę Wituską („Die Zeit, die mir noch bleibt. Briefe aus der Todeszelle", 1975) w czasie jej pobytu w więzieniach Berlin Alexander Platz, Berlin Alt Moabit i Roter Ochse w Halle. Pierwszy dzień pobytu w Halle zakończył się projekcją filmu „NEBEL IM AUGUST" (Reż. Kai Wessel, 2016).

Kolejny dzień poświęcony został na zapoznanie się z historią Halle a.d. Saale i wspólny spacer po mieście, który poprowadziła pani BRIGITTE SCHNIGGENFITTIG, pracownik Instytutu Germanistycznego MLU. Po zwiedzaniu miasta studenci na własną rękę eksplorowali przestrzeń miejską szukając przy tym i dokumentując tzw. KAMIENIE PAMIĘCI (niem. STOLPERSTEINE). W tym dniu odbyły się również warsztaty poświęcone historii Drezna, których celem było przygotowanie studentów do wycieczki do tego miasta, która odbyła się kolejnego dnia.

Po przybyciu do Drezna studenci udali się do KOŚCIOŁA MARII PANNY (niem. FRAUENKIRCHE), gdzie w samo południe wysłuchali krótkiego koncertu organowego i prezentacji na temat historii tego miejsca. Następnie odwiedzili najważniejsze punkty starego miasta i udali się do GALERII OBRAZÓW STARYCH MISTRZÓW znajdującej się w późnobarokowym zespole architektonicznym ZWINGER.

W czwartym dniu pobytu w Halle studenci wzięli udział w seminarium na temat „Deutsch-polnischer Sprachvergleich", które odbyło się w Instytucie Germanistycznym i które poprowadziła pani Brigitte Schniggenfittig. Wieczorem tego samego dnia uczestniczyli natomiast w otwarciu wystawy „ALL YOU NEED IS BEAT. JUGEND, MUSIK UND POLITIK IN DER DDR 1955-1975" i wysłuchali wykładu pani DR WIEBKE JANSSEN nt. „ES DARF SICH NIEMAND EINBILDEN, DASS ER UNS EINSCHÜCHTERN KANN! – SED UND BEATMUSIK IM BEZIRK HALLE 1965". Ten punkt programu poprzedziła projekcja filmu „SONNENALLEE" (Reż. Leander Haußmann, 1999).

W przedostatnim dniu podróży studyjnej jej uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wycieczce do Wittenbergi i odwiedzenia domu rodzinnego Marcina Lutra (niem. LUTHERHAUS), zwiedzenia KOŚCIOŁA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH (niem. SCHLOSSKIRCHE), na którego drzwiach reformator religijny i tłumacz Biblii w dniu 31.10.1517 miał przybić swoich 95 tez, oraz KOŚCIOŁA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY (niem. STADT- UND PFARRKIRCHE ST. MARIEN ZU WITTENBERG), tj. miejsca, w którym Marcin Luter rozpoczął swoją działalność kaznodziejską. Mogli również odwiedzić w Halle pierwszą w Niemczech fabrykę czekolady HALLOREN (rok założenia 1804).

webmaster: Maciej Borkowski