Prof. Dr. hab. Michael Scholz-Hänsel gościem Zakładu Kultury NOJ (11-12.01.2016)

W dn. 11-12 stycznia na zaproszenie Zakładu Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego gościł w IFG historyk sztuki Prof. Dr. Michael Scholz-Hänsel z Uniwersytetu w Lipsku. Wygłoszone przez niego wykłady gościnne były niezwykłą ciekawostką dla germanistów i innych pracowników oraz studentów naszego Wydziału.

Wykład zatytułowany Kitsch: Ein neuer Trend in der deutschen Kunst- und Ausstellungslandschaft, przybliżył nam zjawisko kiczu w sztuce i prezentował przegląd najbardziej znanych światowych artystów tego nowego nurtu. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem wśród społeczności naszego Instytutu.

Drugi odczyt pt. From Pompeji to Lago di Garda: Gardens in Italy from the Antiquity to Now stał się dzięki bogatemu materiałowi fotograficznemu nie tylko fascynującą podróżą po ogrodach Italii, ale też uświadomił przybyłym gościom, jak wiele nawiązań do antycznych stylów architektonicznych można odnaleźć we współczesnych dziełach sztuki, jakimi są włoskie ogrody.

Prof. Dr. Michael Scholz-Hänsel - od 2011 profesor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu w Lipsku (habilitacja w Marburgu w 1996 r. na podstawie rozprawy Kunst und Inquisition. Von Wegen und Folgen der Intoleranz); badacz sztuki hiszpańskiej ery nowożytnej, ikonografii chrześcijańskiej i politycznej oraz problemu wymiany międzykulturowej w obrębie sztuki współczesnej. Współwydawca monografii zbiorowej El Greco und der Streit um die Moderne, Berlin: Walter De Gruyter 2015 oraz licznych katalogów poświęconych sztuce iberyjskiej.