Warsztaty „Nachbarkultur(en) im Wandel verstehen”

W dniu 8.11.2018 w Instytucie Filologii Germańskiej odbyły się warsztaty „Nachbarkultur(en) im Wandel verstehen", które były jednym z elementów programu piątej edycji Dni Kilonii w Poznaniu (7-9.11.2018).

  

W wydarzeniu przygotowanym w ramach współpracy między Lektorat Deutsch als Fremdsprache przy Christian-Albrechts-Universität zu Kiel (mgr Martin Lange, www.lektorat-daf.uni-kiel.de/de) oraz Zakładem Komparatystyki i Przekładu Literackiego (dr Monika Gaińska) i Zakładem Dydaktyki Języka Niemieckiego (dr Sebastian Chudak, dr Renata Rybarczyk) wzięli udział studenci II/III BA oraz I/II MA, którzy realizują program specjalności nauczycielskiej.

Podczas warsztatów, które przeprowadził Martin Lange uczestnicy pogłębiali swoją refleksję na temat własnego tła kulturowego i problemów związanych z komunikacją międzykulturową. Pracowali też z fragmentami książki „Knigge international – weltweit gut auftreten" (Red. Gabrielle i Gerd Jockel, 2007) oraz opracowywali tzw. „Uni-Knigge", tj. nagrywali krótkie sekwencje filmowe ze wskazówkami dla studentów z krajów niemieckojęzycznych, którzy w ramach programu ERASMUS+ odwiedzać będą w przyszłości nasz Instytut i Uniwersytet. Przygotowane przez studentów nagrania posłużą do promocji UAM na stronie internetowej Christian-Albrechts-Universität zu Kiel.

Raport Martina Lange z przeprowadzonych warsztatów oraz z pozostałych wydarzeń związanych z Dniami Kilonii w Poznaniu można przeczytać na stronie https://www.zfs-daf.uni-kiel.de/de/kieler-tage-in-poznan-polen/5-kieler-tage-in-poznan-polen-interkultureller-workshop-nachbarkultur-en-im-wandel-verstehen

11.18-warszt-1

11.18-warszt-2

webmaster: Maciej Borkowski