Międzynarodowy trening w ramach projektu Connect 2.0 (14.-18.06.2016)

W dniach od 14 do 18 czerwca w Instytucie Filologii Germańskiej odbył się trening dla międzykulturowych doradców-trenerów („advisors"), którzy służyć będą wkrótce wsparciem dla studentów – uczestników wymiany Erasmus+. Kilkudniowe szkolenie (w języku angielskim) odbyło się w ramach trzyletniego europejskiego programu „Connect 2.0 – Intercultural Learning Network 4 Europe" (www.weconnecteurope.eu).

Ze strony UAM projekt koordynuje prof. UAM dr hab. Maciej Mackiewicz wraz z dr. Sebastianem Chudakiem. Do Poznania przybyli przedstawiciele wszystkich partnerskich uczelni z Niemiec (Hamburg, Jena, Karlsruhe), Finlandii (Helsinki), Włoch (Urbino), Hiszpanii (Vic), Portugalii (Porto) i Irlandii (Limerick). Dołączyły do nich dwie uczestniczki reprezentujące kadrę UAM.

Projekt „Connect 2.0" jest adresowany do uczestników programu wymiany studentów Erasmus+ oraz do pracowników uczelni uczestniczących pośrednio i bezpośrednio w procesie rekrutacji kandydatów do wyjazdu (wykładowców, koordynatorów programu Erasmus+, pracowników działów współpracy z zagranicą etc.).

Celem projektu jest opracowanie programu i narzędzi edukacyjnych służących rozwojowi kompetencji międzykulturowej uczestników wymiany Erasmus, przy czym wspieranie tego rozwoju ma mieć miejsce zarówno przed wyjazdem, w czasie pobytu za granicą oraz po powrocie do kraju. Impulsy do międzykulturowego uczenia się pochodzić będą m.in. z platformy edukacyjnej, która zostanie stworzona w ramach projektu. Treści na platformie uzupełniane będą przez kolejnych uczestników programu Erasmus (tzw. „Experience Map"), co sprzyjać będzie rozbudowie międzynarodowej i międzykulturowej wirtualnej społeczności. W trakcie projektu zostaną przygotowane moduły kształcenia międzykulturowego (stacjonarnego w formie treningów oraz wirtualnego) oraz przetestowane z udziałem pilotażowych grup studentów – uczestników programu Erasmus.