Konferencja JĘZYK W POZNANIU – VIII edycja

Dnia 8 kwietnia 2016 roku w Instytucie Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu odbyła się kolejna, ósma edycja językoznawczej studencko-doktoranckiej konferencji JĘZYK W POZNANIU. Jest to jedna z inicjatyw Sekcji Lingwistycznej Koła Naukowego Germanistów, która od 8 lat organizuje spotkania młodych naukowców.

W tym roku konferencja została połączona z konkursem języka niemieckiego dla szkół ponadgimnazjalnych, który jako „młodszy brat” konferencji otrzymał nazwę JĘZYK NIEMIECKI W POZNANIU.

Na konferencję zgłosiło się ponad 50 studentów i doktorantów z ośrodków akademickich w całej Polsce. Wśród prelegentów nie zabrakło także przedstawicieli naszego uniwersytetu. Zanim jednak nadszedł dzień 8 kwietnia, należało wykonać ogrom przygotowań, zarówno naukowych jak i organizacyjnych. Konferencja nie odbyłaby się bez:

− Komitetu Naukowego, w skład którego weszli: pani prof. Beata Mikołajczyk, pan prof. Janusz Taborek, pan prof. Władysław Zabrocki, pani dr Victoria Kamasa, pani dr Marta Woźnicka oraz pan dr Miłosz Woźniak. 

oraz

− Komitetu Organizacyjnego, w skład którego weszli: Olga Wache, Łukasz Piątkowski oraz Damian Wątrobiński, studenci pierwszego roku studiów magisterskich, którzy tworzą zarząd Sekcji Lingwistycznej Koła Naukowego Germanistów. 

Podziękowania kierujemy także do Dyrekcji Instytutu Filologii Germańskiej i Instytutu Językoznawstwa za wsparcie finansowe oraz do studentów, którzy wspierali nas organizacyjnie.

Otwierając konferencję, pani prof. Teresa Tomaszkiewicz, Dziekan Wydziału Neofilologii, przywitała wszystkich i wyraziła słowa uznania dla wszystkich referentów, którzy zdecydowali się przedstawić wyniki swoich badań. Po krótkiej chwili rozpoczęliśmy obrady, które miały miejsce w trzech a nawet czterech sekcjach. Wśród wystąpień znalazły się referaty dotyczące języka prawnego i prawniczego, języka migowego, historii języka polskiego, analizy związków werbo-nominalnych, dialektu poznańskiego, błędów interferencyjnych, przysłów, mowy nienawiści a nawet znaków drogowych pod kątem fraz składniowych. Po czterech wystąpieniach w każdym panelu miała miejsce dyskusja na temat zainteresowań prelegentów, metodologii ich badań, szczegółów analizy.

Już tradycyjnie w przerwie obiadowej zaprosiliśmy wszystkich uczestników konferencji na pizzę, była to też świetna okazja, aby porozmawiać z „kolegami po fachu”.

Konferencja przebiegła w miłej atmosferze, na zakończenie Komitet Organizacyjny przedstawił wytyczne dotyczące nadsyłanych tekstów do tomu pokonferencyjnego, w którym ukażą się teksty najlepszych, zdaniem Komitetu Naukowego, wystąpień. Już dziś zapraszamy na kolejną, IX edycję konferencji, która odbędzie się w semestrze letnim roku akademickiego 2016/2017.

Zapraszamy także na stronę Konferencji: http://kng-jwp.home.amu.edu.pl/ oraz Sekcji Lingwistycznej Koła Naukowego Germanistów: http://kng.amu.edu.pl/

webmaster: Maciej Borkowski